Nallıhan Belediyesi

YABAN KOYUNU

 

Anadolu Yaban Koyunu bundan elli yıl öncesine kadar, Türkiye topraklarında yaygın olarak görülebilen ve farklı popülasyonları olan bir türdü. Nallıhan yöresinde yapılan bilinçsiz avcılığın çok yüksek düzeylere ulaşması ve yaşam alanı kaybından dolayı 1966 yılında yalnızca Konya Bozdağ´da ayakta kalabilmiştir.

 

Yaban Koyununun elli yıl öncesine kadar yaşadığı alanlara yeniden aşılanması düşünülmekte olup bölgeler arasında Nallıhan İlçesi en uygun bölge olarak öne çıkmaktadır.

 

Yurt dışında yaygın olarak uygulanan aşılama çalışmaları çok olumlu sonuçlar verebilmektedir.

 

TİFTİK KEÇİSİ

 

Yünü için beslenen ve Ankara´dan dünyaya yayılan tiftik keçisidir. ince, parlak, yumuşak ve uzun kıllarıyla ün yapmış olup, erkeği de dişisi de boynuzludur.

 

Bu keçi türü Selçuklu Türkleri tarafından Anadolu´ya getirilmiştir. 16-18. yüzyılda Avrupa´nın tiftik ihtiyacını Nallıhan, Beypazarı, Kızılcahamam ilçeleri karşılamıştır.

 

ANKARA KEDİSİ

 

Beyaz, ince, uzun, yumuşak ve kabarık tüylü, uzun kuyruklu, orta büyüklükte, yuvarlak kafalı kedilerdir.

Burnu küçük, kulakları uzundur. Bir bölümünün gözleri ayrı renklerdedir. Sarı-Mavi, Kırmızı-Sarı, Beyaz-Mavi, Beyaz-Sarı, en çok görülen göz renklerdir.

 

Mavi gözlüleri genellikle sağırdır. Türkiye´de Ankara ve Van ikliminin dışında nadiren yaşarlar. Çok nazlı olurlar. Avcılık bilmezler.

 

MOR KELEBEK

 

Türkçe Adı: Sugüzelleri Ailesi

Latince Adı: Lycaenidae ailesi

Gözlem Tarihi ve Yeri: 9 Mayıs 1999 Nallıhan

 

GRİ BALIKÇIL

 

1998 yılında Nallıhan Kuş Cenneti´nde Akdeniz Üniversitesi Kuş Gözlem Kulübü tarafından tespit edilmiştir.

 

 

GEYİK

 

Orman Bakanlığınca koruma altına alınan ve çit ile çevrilen Saçak Yaban Hayatı Koruma Sahasında geyik türü canlılar son yıllarda artış göstermiştir.

 

KEREVİT BALIĞI

 

Geçmişte Sarıyar Baraj Gölünde yoğun olarak bulunan Kerevit Balığı son yıllarda azalma göstermiştir. Bu nadide balığı koruyarak gelecek nesillere ulaştırmak çevreye duyarlı her vatandaşımızın öncelikli görevi olmalıdır.

 

NALLIHAN AV SAHASI

 

Orman Bölge Şefliği 1973 yılında kurulmuştur. Korunan ormanlarda geyik ve yaban domuzu çoğalırken, bilinçsizce yapılan gece avları nedeni ile keklik ve tavşan azalmaktadır.Artan domuzlar tarım ürünlerine zarar verdiği için kış aylarında domuz avları düzenlenmektedir.

 

KARA LEYLEK - (Ciconia nigra)

 

Türkiye de en çok Nallıhan Kuş Cennetinde görülür.Leylekten biraz daha küçük olan Kara Leylek ülkemizde üreyen göçmen bir kuştur. Kışı Afrika’da Nil deltası vadisinde geçirir. Leylek kadar insana yakın değildir. Ağaçlara ya da kayalıklara yaptığı yuvalarda ürer. Kurbağalarla ve böceklerle beslenir.

Sosyal Medya
Şehir Kameraları
Kullanıcı Adı: Belediye
Şifre: Belediye
Nallıhan Belediyesi
Nallıhan / ANKARA
Telefon:
0 (312) 785 10 11
EPosta:
belediye@nallihan.bel.tr
E-Bülten Kayıt
Kayıt olmak için lütfen E-posta adresinizi giriniz:
Nallıhan Belediyesi © 2021. All Rights Reserved